Used 2009 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 QTH Motor Home Class A - Diesel
Quad Slide Phaeton Class A Diesel w/Rear Queen Bed Slide w/Nightstands & Overhead Cabinet, Closet, Opt. Wash/Dryer, 26" LCD TV w/Drawers Below Slide, 36" Shower, Lav., Private Toilet Area w/Lav., Pantry, 4-Door Refrigerator or Opt. Residential Refrig./Booth Dinette or Opt. Free Standing Dinette & 74" Sofa Bed Slide, Opt. 32" LCD TV Above Cab Area, 2nd 74" Sofa Bed/Range w/Convection Microwave/Double Kitchen Sink Slideout, 32" LCD TV Inside w/Same TV as Opt. Exterior and More!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 17867875
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Miles | 86406 |
| Engine | Cummins ISC 360 Hp |
| Chassis | Freightliner |
Phaeton 40 QTH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


