Used 2009 Forest River RV Solera 24S Motor Home Class C - Diesel
View all Solera Floorplans
2009 24S Features and Options
Single Slide Solera Class C Motor Home by Forest River, Rear Bed w/Rear Bath, Tub, Toilet, Lavatory, Refrigerator, 3 Burner Range, Single Galley Sink, Overcab Bed, Booth Dinette & Pantry/Ward. Slide Out, Overhead Cabinets Throughout and More.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$46,690
You Save: $6,700
Sale Price: $39,990
You Save: $6,700
Sale Price: $39,990
Bobby Combs RV
Location: Yuma, AZ
Stock# 8732CA
Location: Yuma, AZ
Stock# 8732CA
Chassis: Sprinter
Stock# 8732CA
Chassis: Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2009 24S Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9627 lbs |
| Cargo Capacity | 1403 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 67530 |
| Engine | Mercedes Turbo |
| Chassis | Sprinter |
| VIN | WDPPF445389358123 |
For more information
Contact Us
Solera 24S Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


