Used 2009 Forest River RV Flagstaff MAC 228D Folding Pop-Up Camper
2009 228D Features and Options
Single Slide MAC/LTD Series Pop Up Camper by Forest River, Rear Queen Tent End Bed, Gaucho/Bed, Booth Dinette Slide Out, Swing Galley w/Sink & 3 Burner Cooktop, Opt. Refrigerator, Furnace, Ice Box, Entrance Storage, Opt. Water Heater Storage, Opt. Shower Pan/Port-A-Pottie, Front King Tent End Bed, & More.
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Sale Price:
$4,998
Delightful Days RV
Location: Walton, KY
Stock# C162781
Location: Walton, KY
Stock# C162781
Exterior Color: White
Stock# C162781
Exterior Color: White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2009 228D Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 309 lbs |
| Dry Weight | 2275 lbs |
| Cargo Capacity | 715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Available Beds | 2 beds, sofa, dinette |
| Refrigerator Type | 3way |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | Toilet / Shower Combo |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Bagged Awning |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| Open Length | 22 ft 6 in |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


