Used 2008 Winnebago Destination M-39W Motor Home Class A - Diesel
2008 M-39W Features and Options
Double Slide, Bedroom & Galley Slideout w/Queen or Opt. King Bed/Nightstands/Wardrobe/Pantry/Refrigerator w/4 Door Opt./3 Burner Range & Double Kitchen Sink Super Slide, Euro Chair w/Ottoman, Corner End Table Cabinet, Booth Dinette or Opt. Round Dinette & Chairs w/Sofa Bed Slideout, 30" TV, Angle Shower, Lav., Med. Cabinet, Double Bath Entrance, Bench Seat Storage in Bedroom & Opt. Washer/Dryer, Opt. Freightliner Chassis and Much More.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$79,995
You Save: $23,018
Sale Price: $56,977
You Save: $23,018
Sale Price: $56,977
Bob Hurley RV
Location: Oklahoma City, OK
Stock# H431B
Location: Oklahoma City, OK
Stock# H431B
Chassis: Freightliner
Stock# H431B
Chassis: Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 M-39W Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 26000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 92 gals |
| Grey Water Capacity | 72 gals |
| Black Water Capacity | 62 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 36285 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L TD |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACJDT57CZ46802 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


