Used 2008 Winnebago Adventurer 38T Motor Home Class A
View all Adventurer Floorplans
2008 38T Features and Options
Double Slide, Rear Queen Bed Slideout w/Nightstand, Wardrobe w/TV Cabinet Above, Lav., Nightstand w/Drawers Above & Wardrobe w/Drawers, Angle Shower, Lav, 32 In. TV, Swing Out Table, Lounge Chair, Double Kitchen Sink, 3 Burner Range, Location for Opt. Washer/Dryer, Pantry, Refrigerator, Dining Table & Chairs/Rest Easy Sofa Slideout, Overhead Cabinets, and Much More!
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Price:
$33,450
You Save: $3,550
Sale Price: $29,900
You Save: $3,550
Sale Price: $29,900
Adventure Motor Homes
Location: Greer, SC
Stock# 17936
Location: Greer, SC
Stock# 17936
Chassis: Workhorse
Stock# 17936
Chassis: Workhorse
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 38T Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft 3 in |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 88 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 36077 |
| Engine | 8.1L Vortec V8 |
| Chassis | Workhorse |
| VIN | 5B4MPA7G873424384 |
For more information
Contact Us
Adventurer 38T Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


