Used 2008 Newmar Ventana VTDP 3960 Motor Home Class A - Diesel
View all Ventana Floorplans
2008 VTDP 3960 Features and Options
Triple Slide Ventana Diesel Coach by Newmar w/Rear Queen Bed Slideout, Wardrobe w/Sliding Mirrored Doors, Wardrobe, TV Above Chest of Drawers, Side Aisle Bath w/Angle Shower, Lav., Ward or Wash/Dryer, TV Entertainment Center, Recliner w/Ottoman/Double Kitchen Sink/3 Burner Range, Refrig./Pantry Slideout, Storage Above Cab Area, Booth Dinette & Sofa Slideout, 21' Awning & More.
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$220,550
You Save: $158,050
Sale Price: $62,500
You Save: $158,050
Sale Price: $62,500
M-60 RV LLC
Location: Jones, MI
Stock# 15717
Location: Jones, MI
Stock# 15717
Chassis: Spartan
Stock# 15717
Chassis: Spartan
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 VTDP 3960 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Dry Weight | 26500 lbs |
| Cargo Capacity | 5500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Engine | 350 hp |
| Chassis | Spartan |
| VIN | 4VZDN1A978C065717 |
For more information
Contact Us
Ventana VTDP 3960 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


