Used 2008 Heartland North Trail 31RED Travel Trailer
View all North Trail Floorplans
2008 31RED Features and Options
Double Slide North Trail Lightweight Travel Trailer w/Rear Living Area, Full End Wall Entertainment Center, Hide-A-Bed Sofa Slideout, U-Shaped Dinette Slideout, Double Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Overhead, Refrigerator, Pantry, Base Cabinet w/Overhead Storage, Linen Closet, Lav., Tub/Shower, Front Queen Bed w/Nightstands Below Shirt Closets and More!
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Contact us for price
Allan Dale Trailers & RV's
Location: Calgary, AB
Stock# RC21547C
Location: Calgary, AB
Stock# RC21547C
Stock# RC21547C
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 31RED Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Hitch Weight | 610 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5081 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 5SFBT31248E100292 |
For more information
Contact Us
North Trail 31RED Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


