Used 2008 Gulf Stream RV BT Cruiser GX2 5272 Motor Home Class C
View all BT Cruiser GX2 Floorplans
2008 5272 Features and Options
Double Slide BT Cruiser GX2 by Gulf Stream w/Rear Queen Bed Slideout, LCD TV, Wardrobe w/Drawers Below, Refrigerator, 3 Burner Range w/Microwave, Round Sink, Opt. 27" LCD TV Above Cab Area, Opt. DVD Player, Dinette Slideout w/Overhead Cabinets, Tub/Shower, Toilet & Lav., Choice of Engine & Chassis and Much More! Shown w/Chevy Specifications, Ford Gas or Diesel Available.
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Price:
$34,952
You Save: $6,017
Sale Price: $28,935
You Save: $6,017
Sale Price: $28,935
Campers Inn
Location: Davenport IA
Stock# 115729X
Location: Davenport IA
Stock# 115729X
Chassis: Chevy
Stock# 115729X
Chassis: Chevy
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 5272 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 58058 |
| Engine | 6.0L Vortec |
| Chassis | Chevy |
| VIN | 1FDXE45S07DB09994 |
For more information
Contact Us
BT Cruiser GX2 5272 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


