Used 2008 Damon Daybreak 3070 Motor Home Class A
View all Daybreak Floorplans
2008 3070 Features and Options
Spring Fever Sale
Double Slide Class A Motorhome w/Rear Slide Queen Bed, Nightstands, Ward. w/Drawers, Dresser w/Overhead Storage & Opt. TV, Tub/Shower, Private Toilet Area w/Lav. & Overhead Cabinet, Double Kitchen Sink, Pull-Out Counter Ext., Refrigerator, Pantry, Booth Dinette w/Seatbelts, Sofa w/Seatbelts & 3 Burner Range w/Microwave Slide, TV Above Cab & More. Ford Specifications Shown. See Us For Workhorse Specs.
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$94,514
You Save: $64,515
Sale Price: $29,999
You Save: $64,515
Sale Price: $29,999
Lee's Auto and RV Ranch
Location: Ellington, CT
Stock# 13143
Location: Ellington, CT
Stock# 13143
Chassis: Ford
Stock# 13143
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2008 3070 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 20500 lbs |
| Dry Weight | 15183 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 47 gals |
| Black Water Capacity | 47 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Miles | 9131 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F6NF53Y880A00586 |
For more information
Contact Us
Daybreak 3070 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


