Used 2008 American Coach American Tradition 42F Motor Home Class A - Diesel
Triple Slide American Tradition Class A Diesel Coach w/Full Driver Side Slideout Including Storage/26" Flat Panel TV/Linen Cabinet/4-Door Refrig. w/Water Dispenser/Dining Table & Chairs w/Base Cabinet & 80" UltraLeather Sofa w/Air Mattress. 26" Flat Panel TV Above Cab Area, 67" Sofa Bed/Dbl. Kitchen Sink & 3 Burner Range w/Micro. Slide, Pantry, 1/2 Bath, Queen Bed Slide w/Opt. Air Mattress Available & Rear Bath w/Corner Shower, Ward., Wash/Dryer, Toilet, Lav., Med. Cabinet and So Much More.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $3,500
Sale Price: $94,999
Stock# P64-26
Chassis: Liberty
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 120 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 295/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 78830 |
| Engine | Cummins ISL 425 Hp |
| Chassis | Liberty |
| VIN | 4VZBT1D908C064384 |
American Tradition 42F Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


