Used 2007 Winnebago Sightseer 29R Motor Home Class A
SUPER AFFORDABLE WITH LOW LOW MILES CLASS A THAT IS THE PERFECT LENGTH! AND COMES WITH A CAMP READY CHECK!
View all Sightseer Floorplans
2007 29R Features and Options
Double Slide, Queen Bed Slideout w/Nightstands, Wardrobe, Vanity or Opt. TV, Bi-Fold Bedroom Door, Shower, Medicine Cabinet, Lav. Cabinet, Refrigerator, Double Kitchen Sink, Pantry, Step Well, 3 Burner Range, Sofa Bed, Booth Dinette, Opt. Engine & Chassis, and More.
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Sale Price:
$39,999
Bretz RV & Marine
Location: Billings, MT
Stock# 101537
Location: Billings, MT
Stock# 101537
Chassis: Ford
Exterior Color: WHITE
Stock# 101537
Chassis: Ford
Exterior Color: WHITE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2007 29R Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | WHITE |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 26360 |
| Engine | 6.8L SOHC Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 5B4KPE7G763418623 |
For more information
Contact Us
Sightseer 29R Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


