Used 2007 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 QDH Motor Home Class A - Diesel
GORGEOUS UNIT!!!
2007 40 QDH Features and Options
Quad Slide, Rear Queen or Opt. King Bed Slide w/Nightstand & Shirt Closet Above Drawers, 26" LCD TV & Overhead Cabinet Slide, Closet & Opt. Washer/Dryer, Lav., Private Toilet Area w/Lav. & Overhead Cabinet, 41" Shower, 4-Door Refrigerator, Booth Dinette & Sofa Bed or Opt. Free Standing Dinette & Euro Recliner w/Comp. End Table Slide, 32" LCD TV Above Cab Area, Sofa Bed/2 Burner Range & Double Kitchen Sink Slideout, Opt. Exterior 32" LCD TV and Much More.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Price:
$64,995
You Save: $10,000
Sale Price: $54,995
You Save: $10,000
Sale Price: $54,995
Texas RV Guys
Location: Fort Worth, TX
Stock# C1299
Location: Fort Worth, TX
Stock# C1299
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Titanium Pearl
Interior Color: Kona, Laguna, Patina
Stock# C1299
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Titanium Pearl
Interior Color: Kona, Laguna, Patina
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2007 40 QDH Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Kona, Laguna, Patina |
| Exterior Color | Titanium Pearl |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Generator | Onan 7500 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 89603 |
| Engine | Caterpillar C7 |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 266 in |
| Available Beds | 3 |
| Torque | 866 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | Large |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | L.P./Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Flatscreen |
| Awning Info | Powered |
| Gross Combined Weight | 32000 lbs |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2DC87CX74757 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


