Used 2007 Monaco Knight 40DFT Motor Home Class A - Diesel
View all Knight Floorplans
2007 40DFT Features and Options
Rear Bath w/Wardrobe, Linen Cabinet, Tub/Shower, Overhead Cabinet, Queen Bed Slide w/Nightstands, LCD TV/Cabinet, Dresser w/Overhead Storage, Pantry, Refrigerator, Dinette w/Chairs, 2 Sofas, TV Above Cab Area, 3 Burner Range, Microwave, 2nd Half Bath and More.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Price:
$226,192
You Save: $156,197
Sale Price: $69,995
You Save: $156,197
Sale Price: $69,995
Optimum RV
Location: PA, Philadelphia
Stock# 3CR295
Location: PA, Philadelphia
Stock# 3CR295
Chassis: Roadmaster RR8S
Stock# 3CR295
Chassis: Roadmaster RR8S
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2007 40DFT Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 275/70R/22.5 |
| Miles | 70536 |
| Engine | Cummins ISC 330 hp |
| Chassis | Roadmaster RR8S |
| VIN | 1RF42464X72043295 |
For more information
Contact Us
Knight 40DFT Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


