Used 2007 Fleetwood RV Bounder Diesel 38V Motor Home Class A - Diesel
CLASS A DIESEL BOUNDER WITH 52000 MILES VERY CLEAN AND MAINTAINED
View all Bounder Diesel Floorplans
2007 38V Features and Options
Double Slide w/Full Wall Slide Behind Driver, Rear Queen Bed Slideout w/Nightstands, Opt. Queen Bed w/Air Mattress, Wardrobe w/TV Cab., Dresser/Chair & Ottoman/Vanity/Utility Cabinet/Booth Dinette & Sofa Bed Full Wall Slide, TV Above Cab Area, Love Seat, Double Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Micro., 4 Door Refrigerator, Pantry, Angle Shower and Much More.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Sale Price:
$49,995
Ancira RV of Boerne
Location: Boerne, TX
Stock# BF1109AA
Location: Boerne, TX
Stock# BF1109AA
Chassis: Freightliner XC
Stock# BF1109AA
Chassis: Freightliner XC
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2007 38V Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | Goodyear 275/70R 22.5H |
| Furnace BTU | 45000 btu |
| Miles | 52000 |
| Engine | Cat C7 300HP |
| Chassis | Freightliner XC |
| VIN | 4UZACJDC47CZ40280 |
For more information
Contact Us
Bounder Diesel 38V Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


