Used 2007 Coachmen RV Mirada 310 DS Motor Home Class A
NEW ROOF / NEW AWNING FABRIC / NEW SLIDE OUT TOPPER FABRIC / NEW WINDSHIELD / LOW MILES!
View all Mirada Floorplans
2007 310 DS Features and Options
Double Slide, Rear Queen Bed Slide, Vanity, Linen/Hamper, Angle Shower, Seperate Stool Room w/Lav., Pantry, Refrigerator, 2nd Pantry, 3 Burner Range/Microwave, Double Kitchen Sink, Booth Dinette & Sofa Slideout, Swivel Chair, TV Above Cab Area, Overhead Cabinets, Exterior Storage & More.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Sale Price:
$19,800
Mericle RV
Location: Fort Lupton, CO
Stock# 2276
Location: Fort Lupton, CO
Stock# 2276
Chassis: Ford
Stock# 2276
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2007 310 DS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 20500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 48 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 245/70R19.5F |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 40081 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| Available Beds | 3 |
| VIN | 1F6NF53Y860A13142 |
For more information
Contact Us
Mirada 310 DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


