Used 2006 Winnebago Journey 36 G Motor Home Class A - Diesel
THIS CLASS A DEISEL HAS ALL YOU NEED AND MORE !
View all Journey Floorplans
2006 36 G Features and Options
Double Slide, Rear Queen Bed, Nightstands, Wardrobe w/Drawers, Angle Shower, Pantry, Refrigerator, 3 Burner Range, Double Kitchen Sink, Booth Dinette, Sofa Bed, Lg. Lounge Chair & Pull-Out Table, Opt. Dining Table & Chairs & Easy Rest Sofa, Choice of Engine, and More.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$69,995
You Save: $20,000
Sale Price: $49,995
You Save: $20,000
Sale Price: $49,995
Bretz RV & Marine
Location: Missoula, MT
Stock# 96238
Location: Missoula, MT
Stock# 96238
Stock# 96238
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2006 36 G Specifications
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| GVWR | 27910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 92 gals |
| Grey Water Capacity | 55 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Engine | Cummins ISB 5.9L Tur |
| VIN | 4UZACJBV76CW74031 |
For more information
Contact Us
Journey 36 G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


