Used 2006 Newmar Mountain Aire MACA 3778 Motor Home Class A
2006 Newmar Mountain Aire (MACA) 3778, a premium Class A gas motorhome from Newmar Corporation.
This luxurious gas-powered RV, built on a Workhorse chassis with a powerful GM Vortec 8.1L engine (340 HP), was one of Newmar's most popular and highly regarded floorplans in the mid-2000s. Enthusiasts often praise the Mountain Aire series as among the finest gas coaches ever produced, with the 3778 layout standing out for its exceptional balance of space, functionality, and residential-style comfort.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 4100
Chassis: WORKHORSE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| Dry Weight | 19972 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 255/70R22.5 |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Generator | ONAN 5.5kW GAS |
| Fuel Type | GAS |
| Miles | 83850 |
| Engine | GM VORTEC 8.1L |
| Chassis | WORKHORSE |
| Horsepower | 340 hp |
| Fuel Capacity | 75 gals |
| Available Beds | 1 QUEEN |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 25 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| VIN | 5B4MPA7G853409445 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

