Used 2006 Holiday Rambler Scepter 42 DSQ Motor Home Class A - Diesel
2006 42 DSQ Features and Options
Quad Slide, Rear Bath w/Wardrobe, Shower, Lav., Linen Cabinet, Wash/Dryer Opt. Dresser & TV Slide, Queen Bed Slide w/Nightstands, 2nd Linen Cab., Refrig., Free Standing Dinette & Chairs, 2 Sofas, Microwave, 3 Burner Range, Double Kitchen Sink, Pantry, 2nd 1/2 Bath w/Lav. & Much More.
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Sale Price:
$79,900
Country Motorhomes
Location: Mount Vernon, WA
Stock# 17841117
Location: Mount Vernon, WA
Stock# 17841117
Chassis: Roadmaster RR10S
Stock# 17841117
Chassis: Roadmaster RR10S
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2006 42 DSQ Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 295/80R/22.5 |
| Furnace BTU | 51000 btu |
| Miles | 31124 |
| Engine | Cummins ISL 400 HP |
| Chassis | Roadmaster RR10S |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


