Used 2006 Holiday Rambler Imperial 42DSQ Motor Home Class A - Diesel
View all Imperial Floorplans
2006 42DSQ Features and Options
Quad Slide, Rear Bath w/Ward., Wash/Dryer, Linen Closet, Angle Tub, Lav., Queen Bed Slideout w/Nightstands, Dresser, TV, 2nd Linen Cab., 1/2 Bath w/Lav., Refrig., Table w/Chairs, Dinette Cab., Sofa, J-Lounge, TV Above Cab Area, Microwave, 2 Burner Range, Pantry's, Dbl. Kitchen Sink and Much More.
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Sale Price:
$49,995
Motorhomes of California
Location: Santa Ana, CA
Stock# 5526
Location: Santa Ana, CA
Stock# 5526
Chassis: Roadmaster S-Series
Exterior Color: GREEN
Interior Color: BROWN
Stock# 5526
Chassis: Roadmaster S-Series
Exterior Color: GREEN
Interior Color: BROWN
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2006 42DSQ Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | GREEN |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 44600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 56 gals |
| Tire Size | 295/80R/22.5 |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Generator | ONAN 10.0 kW DIESEL |
| Fuel Type | DIESEL |
| Miles | 107970 |
| Engine | Cummins ISL 400 |
| Chassis | Roadmaster S-Series |
| Horsepower | 400 hp |
| Fuel Capacity | 130 gals |
| Available Beds | 1 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 38 |
| Water Heater Type | AQUA HOT |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| VIN | 1RF13561061037358 |
For more information
Contact Us
Imperial 42DSQ Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


