Used 2005 Keystone RV Raptor 3512SS Toy Hauler Fifth Wheel
AGE IS JUST A NUMBER WHEN IT COMES TO THIS TOY HAULER~COME SEE FOR YOURSELF!
View all Raptor Floorplans
2005 3512SS Features and Options
2005 Keystone RV Raptor 3512SS
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER , ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
Wide Body, Single Slide-Out, Sleeps 6, Double Queen Beds, Wardrobe, Vanity, Dresser, Sofa-Sleeper, Shower/Tub, Dinette, Stove, Microwave, and MUCH MORE.
Key Features and Specifications
- Dimensions: Approximately 37 ft 5 in length, with a 12-foot cargo bay 2.
- Weights: Dry weight is approximately 10,670 lbs, with a cargo capacity of 3,830 lbs 2.
- Construction: The unit features a welded aluminum frame, vacuum-bond laminated walls, and a gel-coated Filon fiberglass exterior 6.
- Garage & Loading: Includes a spring-assisted ramp door for easy loading 3.
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Contact us for price
Bretz RV & Marine
Location: Nampa, ID
Stock# 101903
Location: Nampa, ID
Stock# 101903
Stock# 101903
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2005 3512SS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2100 lbs |
| Dry Weight | 10670 lbs |
| Cargo Capacity | 3830 lbs |
| Fresh Water Capacity | 112 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 225/75R15D |
| VIN | 4YDF351275M851336 |
For more information
Contact Us
Raptor 3512SS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


