Used 2005 Fleetwood RV Discovery 39S Motor Home Class A - Diesel
2005 39S Features and Options
Triple Slide, Rear Queen Slideout w/Nightstands, Full End Wall Wardrobe, TV, Angle Shower, 4 Door Refrigerator, Double Kitchen Sink, 3 Burner Range, Overhead Cabinets, Sofa Bed w/Seat Belts, Booth Dinette w/Extended Table & 2 Chairs, L-Shaped Lounge, and More.
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$40,393
RCD RV Sales
Location: Delaware, OH
Stock# 27485RB
Location: Delaware, OH
Stock# 27485RB
Chassis: Freightliner
Stock# 27485RB
Chassis: Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2005 39S Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 22900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 86 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | Goodyear 275/70R 22.5H |
| Miles | 122547 |
| Engine | Cat C7 330 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZAAHDC45CU68996 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


