Used 2005 Airstream Classic 30 SO Travel Trailer
31 FOOT CLASSIC WITH A SLIDE!
View all Classic Floorplans
2005 30 SO Features and Options
The 2005 Airstream Classic is a high-end, aluminum travel trailer available in various lengths (roughly 25 to 34 feet), often featuring twin or queen bed layouts, front sofas, and extensive amenities like cedar-lined wardrobes. These models are known for solid surface countertops, enclosed bathrooms, and ample storage, with many models featuring a \(30\text{-amp}\) system.
- Structure: 8' 5.5" wide-body design for increased living space.
- Exterior: Often equipped with panoramic windows, patio awnings with metal covers, disc brakes, and dual-pane windows in some models.
- Interior: Cedar-lined cabinets, day/night shades, and high-quality cabinetry.
- Appliances: Typical, or 2-door refrigerator/freezer, microwave, and a 3-burner cooktop.
- Comfort: Central A/C (often 13,500 BTU with heat pump) and a furnace
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Price:
$44,995
You Save: $5,100
Sale Price: $39,895
You Save: $5,100
Sale Price: $39,895
Hamilton RV Sales of Montana
Location: Hamilton, MT
Stock# T5340
Location: Hamilton, MT
Stock# T5340
Exterior Color: SILVER
Stock# T5340
Exterior Color: SILVER
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2005 30 SO Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 1125 lbs |
| Dry Weight | 7877 lbs |
| Cargo Capacity | 2423 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| VIN | 5J517588 |
For more information
Contact Us
Classic 30 SO Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


