New 2027 Thor Motor Coach Axis 28.1 Motor Home Class A
2027 28.1 Features and Options
Easy to drive and even easier to love. The 2027 Axis® isn’t your average Class A RV.
Whether you want a weekend getaway or an extended vacation, you’ll be happy to call the Axis® your home-on-wheels. Not only is this small Class A RV maneuverable, but it’s also packed with all the amenities you need for road travel. Host a barbecue during tailgating season or set off on the camping trip of your dreams with this versatile motorhome.
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$193,389
Beckleys RVs
Location: Thurmont, MD
Stock# 52232
Location: Thurmont, MD
Stock# 52232
Chassis: Ford
Interior Color: MICA
Stock# 52232
Chassis: Ford
Interior Color: MICA
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2027 28.1 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | MICA |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 325 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Torque | 450 ft-lb |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Type | tankless |
| Basement Storage | 80.1 cu. ft. |
| Awning Info | 20' |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| VIN | XSR02810054053 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


