New 2027 Shasta RVs Compact 18FQ Travel Trailer
Price Includes $1500 trade incentive -2012 or newer, and $1000 finance incentive with in house preferred lender.Shasta RVs Compact travel trailer 18FQ highlights:
- Full Rear Bath
- Bedroom Wardrobes
- 8 Cu. Ft. Refrigerator
- Exterior Storage Compartment
This travel trailer will feel just like home since there is a front bedroom with a queen bed, dual wardrobes to keep your clothes tidy, plus a spacious full rear bath. There is a shower pan here, plus a medicine cabinet and a spacious bath linen closet to keep clean towels close by. Head to the kitchen to prepare lunch on the two burner cooktop or use the microwave cabinet to heat up leftovers. There is a booth dinette where you can dine together and even let an overnight guests or two littles ones sleep on!
With any Shasta Compact travel trailer, you’re getting core comforts and practical upgrades across the line. Every model includes the Compact Package with a tankless water heater, 8,000 BTU roof A/C, 8 cu. ft. refrigerator, Bluetooth portable speaker, battery disconnect, black tank flush, 20-lb LP bottle, and a spare tire. Construction highlights include Tufflex PVC roof material, R-7 fiberglass insulation in walls, floor, and roof, and an 8' exterior width on all models. For campsite convenience, you’ll find LED interior lights, USB charging stations, under-bed storage with baskets, a range hood with exhaust fan, a decorative backsplash, motion-sensor lights, and skylights.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 27001
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 532 lbs |
| GVWR | 4932 lbs |
| Dry Weight | 3787 lbs |
| Cargo Capacity | 1145 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


