New 2027 Renegade Verona 40VTB Motor Home Super C - Diesel
Renegade Verona Super C diesel motorhome 40VTB highlights:
- Triple Slides
- Bunk Beds
- Mid-Coach Full Bath
- Sofa Sleeper
- Dual Bedroom Closets
This coach is perfect for a larger group of explorers! The rear bedroom includes a mini king bed with dual nightstands on either side, along with two closets, a dresser and a bedroom TV to watch movies in bed. Your guests or little ones can take the 30" x 76" bunk beds and cabover bunk, and any other guests can sleep on the sofa sleeper and convertible booth dinette. A two-burner induction cooktop and stainless-steel convection microwave will let you create meals each day, and a French door stainless-steel refrigerator with an ice maker will let you enjoy cold food and drinks whenever you want! Head outdoors to enjoy the Girard power awning and 4K Smart LED TV!
With any Renegade Verona Super C diesel motorhome, you will have confidence to explore the open road! The Cummins L9 engine with 360 HP and 1,150 lb. of torque will power your adventures both near and far, plus there is a premium chassis package that includes a Garmin touchscreen with Bluetooth, GPS, RV and maps to navigate the open road like a pro. This package also features side and rearview cameras, Freightliner sound and thermal insulation, plus air-ride heated captain's seats with heating, lumbar support, and swivel functionality for added comfort. You'll be set up in no-time with the four-point hydraulic leveling with an app, and you can easily unload all your gear from the side-swing aluminum compartment doors. Inside, you'll be met with double roller day/night shades, solid maple custom cabinetry throughout, a cozy memory foam mattress, and solid surface countertops throughout. An 8kW Onan quiet diesel generator, 3,000W inverter and 330Ah AGM house battery will keep your adventures powered up, and an Aqua-Hot 450D zoned hydronic heating and continuous hot water heater adds comfort wherever you roam!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $91,109
Sale Price: $399,999
Stock# K10-3950
Chassis: Freightliner M2-106 Plus
Exterior Color: Tundra
Interior Color: Fossil
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Fossil |
| Exterior Color | Tundra |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 37600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 1100 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | Freightliner M2-106 Plus |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 309 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Mini King |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | French Door Residential w/Stainless Steel Doors |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 35" x 35" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 14600 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| Water Heater Type | AquaHot 450D Hydronic |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | Smart LED TV; LR, BR. Ext. 4K Smart LED TV |
| Awning Info | Powered Girard Lateral Arm w/LED Lights and Slide Toppers |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 60000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 3ALACYFE8VDWY8152 |
Verona 40VTB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


