New 2027 Renegade Valencia 39RB Motor Home Super C - Diesel
Estimated Arrival - July
Renegade Valencia Super C diesel motorhome 39RB highlights:
- Bath and a Half
- Master Suite
- Bunk Over Cab
- Sofa Sleeper
- Triple Slides
Start traveling the right way with this motorhome! There is plenty of entertainment throughout the inside and outside between the exterior entertainment center with a Smart LED TV plus an LED TV in the living room, bedroom, and overhead cab. The master suite has a 66" x 74" mini-king bed to lay your head on at night and access to the full rear bathroom, and your guests can easily use the mid-coach half bath. There is also an optional stacked washer/dryer across from the half bath if you want to make laundry day easier! The sofa sleeper and convertible booth dinette offer comfortable places to enjoy meals, socialize, and even transform into sleeping spaces!
Each one of these Renegade Valencia Super C diesel motorhomes offer ultimate comfort and durable construction! They have a Freightliner S2RV chassis for a refined ride with responsive handling, as well as a powerful Cummins ISB 360 HP engine and Premium Chassis Package. This package includes a Garmin touchscreen with Bluetooth, GPS and RV maps, rear and sideview cameras, an upgraded JBL cab sound system, and more stand-out features. The vacuum-bonded laminated walls are ultra durable, and there is an enhanced floor construction with a composite underbelly for added protection against the elements. There is also Diamond Shield anti-chip paint protection outside, along with frameless dual-pane tinted windows with screens, and locking side-swing aluminum compartment doors for your gear. Head inside to enjoy the solid surface countertops throughout, LED dimmable lighting, solid maple custom cabinetry throughout, and double roller day/night shades to name a few luxury comforts!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $59,586
Sale Price: $337,649
Stock# 6516
Chassis: Freightliner S2RV
Exterior Color: TUNDRA
Interior Color: ESSENCE WHITE WOOD - AUGUSTA DECOR
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | ESSENCE WHITE WOOD - AUGUSTA DECOR |
| Exterior Color | TUNDRA |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 35000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Generator | 8kW Onan Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 293 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Mini-King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 35" x 35" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | Truma Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LED TV; LR, BR, Ext. 24" Cabover TV |
| Awning Info | Electric Girard GG Lateral Arm with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | K30-2314 |
Valencia 39RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


