New 2027 Renegade Valencia 39FW Motor Home Super C - Diesel
Estimated Arrival - July
Renegade Valencia Super C diesel motorhome 39FW highlights:
- Full-Wall Slide
- Sofa Sleeper
- Cabover Bunk
- Mini-King Bed
Pack your bags and head across the states in this triple slide out coach! Once you have set up camp, you can head inside to make lunch on the three-burner LP cooktop or in the stainless-steel convection microwave. There is also a cutting board to prep veggies, a pantry for snacks and an 18-cu. ft. stainless-steel refrigerator with an ice maker. A sofa sleeper, loveseat and convertible booth dinette provide places to relax, eat and sleep, plus there is a cabover bunk that can sleep extra friends as well. The mid-coach full bath will be easily accessible for all to use, and the rear private bedroom gives you your own space at night. There is a mini-king bed slide out, dual closets and a dresser with an LED TV, plus a rear bench seat with countertop space for added comfort!
Each one of these Renegade Valencia Super C diesel motorhomes offer ultimate comfort and durable construction! They have a Freightliner S2RV chassis for a refined ride with responsive handling, as well as a powerful Cummins ISB 360 HP engine and Premium Chassis Package. This package includes a Garmin touchscreen with Bluetooth, GPS and RV maps, rear and sideview cameras, an upgraded JBL cab sound system, and more stand-out features. The vacuum-bonded laminated walls are ultra durable, and there is an enhanced floor construction with a composite underbelly for added protection against the elements. There is also Diamond Shield anti-chip paint protection outside, along with frameless dual-pane tinted windows with screens, and locking side-swing aluminum compartment doors for your gear. Head inside to enjoy the solid surface countertops throughout, LED dimmable lighting, solid maple custom cabinetry throughout, and double roller day/night shades to name a few luxury comforts!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $60,006
Sale Price: $340,373
Stock# 6514
Chassis: Freightliner S2RV
Exterior Color: RECHARGE
Interior Color: LAKEWOOD - WILMINGTON DECOR
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | LAKEWOOD - WILMINGTON DECOR |
| Exterior Color | RECHARGE |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 35000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 293 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Mini King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 35" x 35" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | Truma Comfort Plus Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LED TV; LR, BR, Ext. 24" Cabover TV |
| Awning Info | Electric Girard GG Lateral Arm with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAE9FC8VCXB5987 |
Valencia 39FW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


