New 2027 Renegade Explorer TS 42RB Motor Home Super C - Diesel
Awaiting ETA
Renegade Explorer TS Super C diesel motorhome 42RB highlights:
- Four Slide Outs
- Convertible Dinette
- Bath and a Half
- Fireplace
- Outside Entertainment Center
Comfort and space are the name of the game in this coach! There are four slide outs to provide you with more space, a full rear bath with dual sinks plus a mid-coach half bath for convenience. You can cook meals each day in the kitchen with a recessed two-burner induction cooktop and stainless-steel convection microwave. There is also a hutch, pantry and French door stainless-steel refrigerator for food storage. The convertible dinette and sofa sleeper will provide you with space to dine, relax, and let guests stay over. An optional cabover bunk is available with the Freightliner chassis only if you're needing additional sleeping space. Head to the master bedroom to enjoy the king bed slide out, dual closets and dresser with an LED TV.
Expect more strength and power with the Explorer TS Super C diesel motorhome by Renegade! The Freightliner Cascadia 116 tandem axle chassis and 30,000 lbs. towing capacity let you travel confidently, and the vacuum-bonded laminated walls will last for years to come. There is also Diamond Shield anti-chip paint protection, frameless dual-pane tinted windows with screens, and power locking side-swing aluminum compartment doors to keep all your gear secure. You can keep your adventures going with a 12.5kW Onan quiet diesel generator, a 3,000W inverter, (2) 270Ah lithium batteries, plus (3) 200W solar panels. Inside, you will fall in love with the LED dimmable lighting, solid maple custom cabinetry throughout, dovetail drawers on soft close guides, plus many more comforts. A Peterbilt 567 chassis is also available; see dealer for more details!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $103,289
Sale Price: $609,051
Stock# 6590
Chassis: Freightliner Cascadia 116 Tandem Axle
Exterior Color: TUNDRA
Interior Color: LAKEWOOD - PRESCOTT DECOR
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | LAKEWOOD - PRESCOTT DECOR |
| Exterior Color | TUNDRA |
| Hitch Weight | 30000 lbs |
| GVWR | 58000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Chassis | Freightliner Cascadia 116 Tandem Axle |
| Horsepower | 525 hp |
| Fuel Capacity | 120 gals |
| Wheelbase | 318 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1850 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel French Door w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 40000 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot 450D Zoned Hydronic |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | 4K Smart LED TV, LR, Ext. |
| Awning Info | Roof Mounted Girard Vision w/Wind Sensor and LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 80000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 600 watts |
| VIN | K05-0042 |
Explorer TS 42RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


