New 2027 Outdoors RV Black Stone Titanium Series 250RKS Travel Trailer
Outdoors RV Black Stone Titanium Series 250RKS travel trailer highlights:
- Mountain Dinette
- Pantry with Shelves
- Bathroom Skylight
- Queen Bed
- 21' Awning
Enjoy added space in this travel trailer with dual opposing slides in the main living area. Your crew can visit on the residential sofa with built-in recliners or play a game at the mountain dinette while the chef whips up dinner in the rear kitchen. A spacious dual entry bath will allow you to clean up after your adventures, and a front master bedroom will have you feeling right at home. This model also includes a swing-out 40" TV in the main living area so rainy days can be spent watching movies!
With any Black Stone Titanium Series travel trailer by Outdoors RV you will enjoy the sleek design frameless thermal pane windows, along with the silver fiberglass front cap and Titanium Series graphics package. The rugged 8' chassis with 5,200 lb. axles and XL ground clearance will make maneuvering tougher terrain easier than ever, and there is a ground control TT auto leveling system for hassle-free set-up. Each model includes LG solid surface countertops, mountain lodge interiors, hardwood slide out fascia(s), and many more comforts!
*All prices listed are starting rates and are subject to change based on selected options and customization. Additional upgrades, features, and enhancements not shown here are available at an extra cost. Final pricing will vary depending on the specific selections made.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $14,780
Sale Price: $83,750
Stock# ZORV-BLKS250RKST
Interior Color: Sandstone, Stone Basin
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Sandstone, Stone Basin |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 7980 lbs |
| Cargo Capacity | 3500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80/16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Off Grid |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40", BR TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


