New 2027 Newmar Dutch Star 4345 Motor Home Class A - Diesel
Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome 4345 highlights:
- Rear Walk In Closet
- Shower with Seat
- Bath and a Half
- Refrigerator with Ice Maker
This luxurious motorhome is designed to bring comfort, convenience, and spacious living to every adventure. As you step inside, you’re welcomed by six-way power driver and passenger seats and an expansive living area made possible by dual opposing slide-outs, creating plenty of room to move around with ease. The beautifully designed kitchen features an all-electric induction flush-mount cooktop, a Samsung refrigerator with an ice maker, and a convection microwave, making meal preparation simple and efficient. Relaxation comes naturally with both a 74" hide-a-bed sofa and an additional 62" sofa across from it, while the nearby dinette booth offers the perfect place for dining, playing games, or converting into extra sleeping space when needed. A convenient half bath is centrally located for guests, while the private master bedroom provides a luxurious retreat with a spacious 72" x 80" king bed, a dresser, dual shirt wardrobes, and an LED TV for winding down after a long day. Toward the rear, the full bathroom enhances comfort with a large 40" x 32" shower featuring a built-in seat, dual sinks for added convenience, and excellent accessibility. Completing the coach is a full walk-in closet with abundant storage space for clothing, gear, and all the essentials you want to bring along for the journey.
Luxurious accommodations and elegant amenities are found in abundance on the Newmar Dutch Star Class A diesel motorhome! The interior features a tile floor, decorative wall art, hardwood raised panel doors, and window shades. There are also super-polished solid-surface countertops, six-way power cab seats with recliner and footrest, and push-to-release drawer slides in the pantry. And the electric radiant heat installed below the floor tile is sure to bring comfort wherever you go! You'll find great convenience from the 10.1" multiplex monitor system in the center of the coach with interior lighting, and there is a Bluetooth microphone for the dash radio. The roof has been prepped for a satellite dish, and the dash radio comes with a Harman/JBL 180W sound system and subwoofer.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 24212
Chassis: Freightliner Tag Axle
Exterior Color: CLOUDFIRE GRAPHICS
Interior Color: BALTRA
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | BALTRA |
| Exterior Color | CLOUDFIRE GRAPHICS |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51000 lbs |
| Dry Weight | 40000 lbs |
| Cargo Capacity | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins 8.9L |
| Chassis | Freightliner Tag Axle |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 288 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Samsung w/ Ice Maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 40" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 19000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 22 gals |
| Water Heater Type | Demand |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED TV, BR Samsung LED TV |
| Awning Info | Girard Nova Two Side Awnings |
| Gross Combined Weight | 66000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4VZAU1D11VC096419 |
Dutch Star 4345 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


