New 2027 Keystone RV Montana High Country 391TB Fifth Wheel
Keystone Montana High Country fifth wheel 391TB highlights:
- Four Slides
- Two Bedrooms
- Dual Entry Doors
- Loft
- Outdoor TV
Camping with friends and family is easier than ever in this spacious fifth wheel with two bedrooms and two full baths! You can take the master bedroom with a king bed slide out, dual wardrobes and a dresser, plus your own full rear bath. A loft is also found above this room for even more sleeping or storage space! Your guests can take the front bedroom with a second king bed slide out, a spacious wardrobe and a dresser, plus washer/dryer prep if you choose to add these appliances. And the second full bath is right next to this bedroom for easy access! Your crew can gather in the living room which includes a sofa and theater seat in great view of the entertainment center with a 50" 4K smart TV. There is also a desk with two chairs plus a pull-out dinette where you can work and dine together. A u-shaped kitchen area provides ample counter space, a Furrion stove with an oven, plus a pantry and 16 cu. ft. 12V refrigerator with an ice maker. Triple awnings outside give you plenty of shade as you relax, and an outdoor refrigerator and TV make it easier than ever to enjoy the big game outdoors!
With any Montana High Country fifth wheel by Keystone, you'll find comfort and convenience at every turn! Each unit is built with a fully walkable roof with an Alpha seamless TPO membrane system, 2" thick composite backed high-gloss fiberglass sidewalls, plus an insulated underbelly with forced hot air and electric tank heaters for added protection against the elements. The Blade Pure airflow system provides efficient cooling, and the Tru-Fit slide construction is a durable slide design that minimizes functional motor structural stress and resists leaking. Inside, you'll find roller shades throughout, premium solid surface kitchen countertops, bedside USB and 110V outlets, plus a porcelain foot flush toilet in the bath to name a few comforts.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# T148249
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 11 in |
| Dry Weight | 15515 lbs |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Two King Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | LR 50" 4K Smart TV |
| Awning Info | 10', 12', 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFHMV23VA740001 |
Montana High Country 391TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


