
Location
Nipomo215 N. Frontage Road
Nipomo, CA 93444
805-929-8095
New 2027 Genesis Supreme 32CRXL Toy Hauler Fifth Wheel
WE ARE THE GENESIS KINGS! WE DELIVER THE LOWEST PRICE AND OLD SCHOOL FAMILY DEALERSHIP SERVICE AND SUPPORT. IN BUSINESS FOR OVER 55 YEARS!Genesis Supreme toy hauler 32CRXL highlights:
- 18' 9" Cargo Space
- Two Swivel/Rocker Chairs
- RV King-Size Bed
- Bedroom Slide
- 40-Gallon Fuel Station
- 8' Beaver Tail Ramp Door
Get ready for dirty fun on the trails with this fifth wheel and your off-road toys! You will have lots of storage to carry your toys in the cargo area that converts to your main living area as well as a bedroom for the kiddos or your buddies at night. You might like to add the sofa slide option to give you even more space. You will find storage in the kitchen cabinets, the overhead cabinets throughout, the bedroom slide out vanity/wardrobe, and along the exterior. The cook will have an L-shaped kitchen with an XL residential microwave and a three burner range with an oven. The 8 cu. ft. extra large double door refrigerator will hold your beverages and leftovers, yet you might decide to add the four-door refrigerator option in its place. You will find sleeping space on the RV king memory foam mattress and rear power queen bunk.
All sizes of off-road toys can fit into one of these Genesis Supreme fifth wheel toy haulers or travel trailer toy haulers! They are made for the outdoor enthusiasts and can handle harsh environments while still providing a luxurious lifestyle. With innovative floorplans built by engineers, you can know you will find what you're looking for in a toy hauler. Start your off-road journey today with your favorite model!
Friendly Staff!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $45,489
Sale Price: $86,580
Stock# 15412
- Share This RV
- Share
- Tweet
- Pin it
- Send to a Friend
- Copy Link
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2510 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 11110 lbs |
| Cargo Capacity | 3890 lbs |
| Fresh Water Capacity | 160 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | Extra Large Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8600 lbs |
| Garage Size | 18 ft 9 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | 110V/LP DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV, BR 32" TV |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HN1FER28VP480170 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

