New 2027 Entegra Coach Odyssey SE 22CF Motor Home Class C
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Entegra Coach Odyssey SE 22CF Ford Class C gas motorhome highlights:
- Full Bath
- Booth Dinette
- Convection Microwave
- LED HD Smart TV
- Large Wardrobe
Make your trips complete in this coach that can sleep four to five each night. There is a cab-over bunk with a 750 lb. capacity for guests, and an RV queen bed slide out in the rear corner bedroom. The booth dinette can be used to dine at, play games, and even sleep an additional guest or two little ones. A two-burner cooktop comes standard in the kitchen, along with a convection microwave, a stainless-steel sink, and a 10-cu. ft. refrigerator. You will also appreciate having a full bath on board, and the 13' electric awning outside will provide a place to relax with a cold drink!
The Odyssey SE Class C gas motorhome by Entegra Coach is constructed with TuffShell vacuum-bond laminated sidewalls, a one-piece, seamless fiberglass front cap, and bead-foam insulation for added durability and strength. Whether you choose a model with a Ford E-350 chassis, Ford E-450 or Chevy 4500 chassis, you will get a durable coach made to last. The driver will also love the power steering, tilt steering wheel, and auxiliary start switch. The 7' interior ceiling height will provide plenty of space to stretch out and the high-intensity, recessed LED lights will make your space feel more like home. All of your power needs will be met with a 4,000-watt generator and 12V house battery, plus there is a 13.5K BTU A/C and 30K BTU furnace to keep you comfortable during harsh weathers. There are a couple additions you might want to add to further customize your Odyssey SE, like the optional automatic hydraulic leveling jacks and the optional 200W solar panel for some off-grid camping!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 31493
Chassis: Ford E-350
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43.5 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | LT225/75R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 325 hp |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED HD Smart TV |
| Awning Info | 13' Electric |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN3TDD35715 |
Odyssey SE 22CF Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


