New 2027 Brinkley Model Ix 24x Travel Trailer
Brinkley Model Ix travel trailer 24x highlights:
- Front Private Bedroom
- Bunk Beds with Drawers
- Large Slide Out
- Exterior Refrigerator
- Dual Entry Doors
Need a travel trailer to house your crew of six!? This is the perfect unit since it includes a front private bedroom with a walk-around queen bed, plus 46" x 74" bunk beds in the back! The adjacent full bath includes a porcelain toilet, a spacious 36" x 30" shower, plenty of counter space, and a bath linen closet to keep towels close by. The combined kitchen and living area includes a three-burner stovetop and convection microwave to cook meals, a pull-out dining table with a drawer for dining space, plus theater seating within the large slide out. A 12V refrigerator and pantry with outlets are also found within the slide, which will be perfect to store snacks and paper goods!
The Model Ix by Brinkley is your ticket to lightweight towing and exceptional features. This premium half-ton towable travel trailer features Brinkley's CraftSense building materials for a higher level of construction, along with a seamless laminated aluminum exterior with automotive grade full-body paint and modern graphics. You will stay powered up thanks to the power package with a 200-watt solar panel, and the Road Armor suspension will help provide a smooth tow from home to campground. The interior of the Model Ix includes premium residential cabinets with dovetail drawers, an ultra quiet and efficient A/C system, and a SoundCore Boom 2 Bluetooth waterproof speaker so you can listen to your favorite tunes indoors or outdoors!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $700
Sale Price: $68,150
Stock# 118098
Interior Color: SUNSET BLUFF
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | SUNSET BLUFF |
| Hitch Weight | 654 lbs |
| GVWR | 8495 lbs |
| Dry Weight | 6891 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 225/75R15 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | 17' Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 7T0T23024VB003861 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


