New 2026 Winnebago Thrive 18FBS Travel Trailer
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Winnebago Thrive travel trailer 18FBS highlights:
- Under 25FT. Long
- Jack Knife Sofa Slide
- Pantry
- Large Front Window
The Winnebago Thrive 18FBS is the couple’s coach you need! This compact camper will be what you expect to take with you on your next adventure. The features of this unit will help you not be homesick because you’ll have everything you’ll need!
This front 66” x 80” Olympics Queen is a north and south bed with space all around for you to easily move around. There are dual wardrobes and drawers on either side of the bed with easily accessed outlets. The gigantic front window allows the most light possible throughout the camper. There’s also a privacy curtain you can tug close when you invite people over for dinner.
The kitchen has the features that you need to make the next best meal. This full kitchen has a three burner cooktop and oven, microwave, single basin sink, and pull-out trash/recycling drawer built in. There is a 10 CU. FT Refrigerator and Pantry with pull-out and removable shelves; you can easily adjust your shelving when you need extra height for your dry goods!
Across the kitchen is a 64” Jack Knife Sofa that folds out for an extra bed and for the cupholder has a TV Tray on each side. There are also overhead cabinets so you can stash extra clothes or products for the road. The rear bathroom is big; you have more room than what you expect: 34” x 34” shower, medicine cabinets, and linen closet.
The Winnebago Thrive travel trailers are always designed with functionality, comfort, at the forefront.The large front viewing window will always let in the most light possible on sunny days, and with their stunning the fiberglass sidewalls with Azdel Onboard provide a durable trailer made to last. The standard exterior ladder, along with front radius profile lights, power stabilizer jacks, and a powered awning with LED lighting to name a few exciting exterior features Winnebago adds to their floorplans. You will stay powered up by the 30-amp power cord and 200-watt solar panel along with the massive tankless water heater for endless hot showers. Inside, you'll love the custom Winnebago furniture, carpetless side outs, molded fiberglass countertops, and residential recessed ceiling lights to keep your space well lit!
These campers are ready to hit the road when you're ready to set out. Every choice Winnebago elevates your camping experience and makes great lifelong memories.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 219284
Exterior Color: WHITE
Interior Color: MODERN LUXE
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | MODERN LUXE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 486 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Smart TV |
| Awning Info | 14' Powered patio awning w/LED lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTT1K27T3103797 |
Thrive 18FBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


