New 2026 Winnebago Thrive 18FBS Travel Trailer
Olympic Queen Bed! Rear Corner Full Bath!!
View all Thrive Floorplans
2026 18FBS Features and Options
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Price:
$46,860
You Save: $14,865
Sale Price: $31,995
You Save: $14,865
Sale Price: $31,995
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# R103833
Location: Middlebury, IN
Stock# R103833
Stock# R103833
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 18FBS Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 486 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Smart TV |
| Awning Info | 14' Powered patio awning w/LED lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTT1K27T3103833 |
For more information
Contact Us
Thrive 18FBS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


