New 2026 Winnebago Revel Sport 44C Motor Home Class B - Diesel
Save with this Factory Demo and Receive $5,000 in Factory rebates and Click on our Get Lowest Price Button to Receive our Best No Hassle Factory Discounted Sales Price to your Inbox!
Revel Rollout Sale! Now included in our Model Year Closeout Sale, Get Lowest Price savings allow you to save even more with $5,000 in Factory Rebates! Click on Get Lowest Price on our website and have our best, no hassle sales price on our 2026 Winnebago Revel Sport 44C emailed directly to you!
Then save on better future resale and enjoy the latest in 2026 enhancements to America's best selling Adventure Van during our Revel Rollout Sale! Note automated pricing includes all factory incentives.
Remains under the balance of Winnebago Basic Limited Warranty and Mercedes Benz powertrain warranty:
1. Winnebago Basic Limited Warranty with 11 months or 15,000 miles, whichever occurs first.
2. Mercedes Benz diesel engine warranty thru October 1st, 2029, or 100,000 miles, whichever occurs first
3. Mercedes Benz chassis warranty thru October 1st, 2027, or 36,000 miles, whichever occurs first
This Revel is powered by the innovative, fuel-efficient Mercedes, with interior aesthetic upgrades, similar to what is in the luxurious Mercedes S Class:
1. Mercedes Benz Sprinter all-wheel drive AWD twin turbo
2. 332 lb ft of torque or power
3. Nine speed automatic 9G Tronic Plus transmission with grade braking
4. Telescoping steering
5. MBUX infotainment features, including a 10 inch touchscreen, wireless charging, Apple CarPlay and Android Auto, and SiriusXM. Includes advanced GPS navigation built right in.
6. MBUX voice guidance and artificial intelligence services
7. New MBUX Touch Control Buttons
8. Automatic climate control
9. Leather wrapped steering wheel
10. Active Brake Assist warns drivers and if necessary, will brake for them. As a class leading feature, it is the only system that can recognize and respond to pedestrians
11. Active Distance Assist Distronic keeps enough distance between your vehicle and the one ahead of you to ensure optimal safety.
12. If a driver is ever to unintentionally drift or leave their designated lane, Active Lane Keep Assist immediately alerts them.
13. Traffic sign assist helps to identify the correct speed.
14. Blind Spot Assist provides warnings regarding vehicles in the blind spot while Rear Cross Traffic Alert warns about crossing objects when reversing.
15. Camera system, 360 degree with alert parking package
16 Rearview camera monitoring system with rear ultrasonic park assist
17. Wet wiper system, with rain sensor
18. LED High Performance Headlights
19. Factory installed tow package, 5,000 lb
Includes the following factory installed options:
1. Performance wheels upgrade with OE Wheelworks High Performance wheels and BF Goodrich TA KO2 all terrain tires LT245/70R17, featuring a longer tread life in dry pavement conditions, with aggressive all terrain traction perfect for gravel, rocky and snowy conditions.
2. Coleman Mach 10 NDQ non ducted quiet roof air conditioner
3. Electric Patio Awning
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 24.5 gallon fuel capacity
2. 30 amp electrical service
3. Coleman Mach 10 NDQ non ducted quiet roof air conditioner
4. Electric Patio awning
5. Truma Combi D Comfort Plus for continuous on demand hot water and hydronic heating of off the top three quarters of the main diesel fuel tank or off electrical elements when plugged in
6. Winnebago Power (5kWh EcoFlow battery, 5-in-1 Winnebago x EcoFlow Power Hub Pro (3,600-watt inverter, inverter-charger, DC-DC converter, MPPT solar charger and alternator charger), touchscreen interface, and 210-watts of solar)
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Cash/Trade: $49,803
Loan Amount: $99,605
Stock# 901976
Chassis: Mercedes-Benz VS30 AWD
Exterior Color: Selenite Premium Full Body Automotive Paint
Interior Color: Intrepid with Maritime Pewter Cabinetry
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Intrepid with Maritime Pewter Cabinetry |
| Exterior Color | Selenite Premium Full Body Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 24 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | 17 |
| Generator | Lithium Power for a Generator Free Experience! |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 4493 |
| Engine | Mercedes-Benz Twin Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz VS30 AWD |
| Horsepower | 211 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Single Door Compressor Driven |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 31" x 26" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4409 lbs |
| Axle Weight Rear | 5359 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi D Eco Comfort Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric |
| Gross Combined Weight | 13930 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1W4NBVY6RP705830 |
Revel Sport 44C Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


