New 2026 Winnebago Revel 44EC Motor Home Class B - Diesel
Winnebago Revel Class B diesel motorhome 44EC highlights:
- Wet Bath
- Pantry
- Overhead Cab Shelf
- Induction Cooktop
At the front, the driver and passenger seats are designed for comfort with heating, adjustable lumbar support, and adjustable headrests, complemented by folding privacy shades on the front and cab door windows. Above, a spacious 21" x 56" overhead cab shelf provides convenient storage for gear and clothing. Along the side, a forward-facing lounge seat with seatbelts pairs with an adjustable, removable table, while additional storage is tucked neatly behind the seat. Nearby, you’ll find an all-in-one gear garage and a 31" x 26" wet bath featuring a space-saving bi-fold door. Across from this area is a compact yet functional kitchen setup with a portable single-burner induction cooktop and dedicated storage, a 3 cu. ft. single-door refrigerator/freezer, and a stainless-steel sink with a pull-out sprayer, plus a pantry for dry goods. For added versatility, meals can also be enjoyed outdoors using the fold-down exterior table. At the rear, a 49" x 79" power lift bed sits above a gear garage, offering ample storage space for all your equipment while traveling.
The Revel Class B diesel motorhomes allows you to venture off-road thanks to the AWD Sprinter chassis with 2.0L high-output turbo-diesel 4-cylinder under the hood. The Winnebago Power MAX system (8.4kWh Lithionics lithium-ion battery with dual alternator charging capability) and Power Hub Pro which is an exclusive 5-in1 system that delivers off-grid power like nothing before allowing you to stay off-grid for a few days. The interior provides a comfortable and relaxing space featuring modern decor including an updated galley with counter extension cover, a new wall-mounted table, an innovative wet bath, plus a power lift bed with WinnSleep® mattress technology, and the gear garage below the bed features L-track bases for secure and flexible storage, plus cabinet storage and more.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 16266
Chassis: Mercedes Benz Sprinter AWD
Interior Color: STEALTH
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | STEALTH |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 2.0L 4-Cylinder Turbo |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter AWD |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Refrigerator Type | 12V Compressor Driven Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 3.0 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 31" x 26" |
| Axle Weight Front | 4409 lbs |
| Axle Weight Rear | 5359 lbs |
| Water Heater Type | Continuous |
| Gross Combined Weight | 13930 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 210 watts |
| VIN | W1W4NBVY6ST216101 |
Revel 44EC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


