New 2026 Winnebago Micro Minnie 2200MBH Travel Trailer
Winnebago Micro Minnie travel trailer 2200MBH highlights:
- Booth Dinette Slide
- Front Murphy Bed
- Bunk Beds
- Private Toilet & Shower
- Exterior Pack-N-Play Door
Comfort comes easy in this spacious travel trailer for five! The cook will love having everything to make warm meals and can easily store leftovers in the 10-cu. ft. 12V refrigerator, plus the flip-up counter gives them more space to prep or dry the dishes. The front Murphy bed provides both seating and sleeping space, and the rear corner 28" x 72" bunk beds are conveniently next to the private toilet and shower room. The booth dinette slide gives you a place to dine as well as sleep one more person, plus you will love the extra floor space that it provides. You might like to choose the optional jack knife sofa in its place; the option is yours!
Start out on your boundless journey in one of these Winnebago Micro Minnie travel trailers! Towing is made simple with the 7' width to keep your Micro Minnie in your rear-view mirror, and even though they are compact in size, they aren't lacking in features. Each one is built with an NXG frame and fiberglass sidewalls with Azdel Onboard composite panels for added durability, plus dual Dexter TORFLEX torsion axles for smooth towing. There are also Goodyear Wrangle tires, power stabilizer jacks, a fully walkable roof and many more exterior conveniences. A 200-watt solar panel and Winnebago all-in-one control panel will provide off-grid capabilities and let you stay in control of your trailer's functions. Inside, you'll enjoy the flush mount ceiling lights, full-overlay European-style cabinetry, and JBL premium sound interior speakers, plus there is a tankless water heater to ensure your comfort!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 22156
Exterior Color: POLAR WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Exterior Color | POLAR WHITE |
| Hitch Weight | 530 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4218 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 54CTM2L28T3105463 |
Micro Minnie 2200MBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


