New 2026 Winnebago Micro Minnie 2200MBH Travel Trailer
The Micro Minnie™ 2200MBH delivers family-friendly flexibility in a compact, easy-to-tow design. Rear bunk beds provide comfortable sleeping space for kids or guests, while the lower bunk flips up to create extra room for gear, bikes, or play space on the road. A convenient rear bathroom adds comfort and privacy, while the slideout dinette or optional sofa expands the central living area for meals, games, and relaxing at camp. The galley kitchen includes a flip-up counter extension for added prep space, and the front Murphy bed is complemented by nightstands, shirt closets, and overhead storage—making every camping trip more comfortable and organized.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $12,771
Sale Price: $34,999
Stock# 52635
Interior Color: MODERN LUXE
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | MODERN LUXE |
| Hitch Weight | 530 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4218 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full, bunks |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 54CTM2L29T3105472 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


