New 2026 Winnebago Micro Minnie 2108TB Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Winnebago Micro Minnie travel trailer 2108TB highlights:
- Valerian Awning
- Full Rear Bathroom
- 60K BTU Tankless Water Heater
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
This modern, light weight Couple’s Coach 2026 Micro Minnie 2108TB Travel Trailer with a floorplan twist is what you need to hit the road! Unique to this model, the front 32” x 74” Twin Beds share a night stand and a privacy curtain if you and a friend want to travel together but it also converts the twin beds into a 74” x 82 “ King-Size Bed. The Two Twin Beds with King Bed Conversion is not available in most floorplans provided by manufacturers.
The 44” x 72” booth dinette is great for gathering around with your family and converts to an extra bed when needed. This 22’ Winnebago camper has tons of cabinetry with soft close doors so you can do your chores while your spouse is sleeping!
The full rear bath is what you need to clean off the dirt after hiking all day. The 30” x 36” shower is spacious and has a skylight located in the shower. Conveniently, the full bath has a wardrobe to be able to comfortably change and discard dirty clothes there.
The galley kitchen comes with a pantry with the Smart TV above to easily watch from anywhere in the 2108TB. Next to the two burner stove top with the microwave above for cooking convenience is a RV standard fridge, a 10 CU FT fridge & freezer.
Winnebago designed their Micro Minnies with YOU in mind! This camper is lightweight at a dry weight of 4,176 lb and 7’ wide; makes towing simple and easier in the long run. The Micro Minnie 2108TB isn’t lacking in indoor or outdoor features. The outdoor living features are exterior JBL Premium Sound System and Valerian Awning with LED Lighting make listening to the big game fun! Winnebago designed their campers to take on any weather conditions - they designed their underbelly storage to be heated. As well as 12V heating pads on their water tanks to prevent freezing. The 2108TB has a built-in 200-watt solar panel for off-grid camping and Dexter TORFLEX Torsion stub axles for easy towing!
Winnebagos have all the residential features you expect to see in your own home. Their models are designed for functionality and comfort with a modern interior that you would see on display in a furniture store. Their heated enclosed underbelly allows you to have peace of mind when traveling through all weather conditions. Every choice Winnebago elevates your camping experience and makes great lifelong memories.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $12,276
Sale Price: $33,995
Stock# 218265
Exterior Color: WHITE
Interior Color: MODERN LUXE
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | MODERN LUXE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 435 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4176 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Two Twin with King Conversion |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2J24T3103230 |
Micro Minnie 2108TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


