New 2026 Winnebago Micro Minnie 2000TRB Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Winnebago Micro Minnie travel trailer 2000TRB highlights:
- Rear Bath
- Front Twin Beds
- Wardrobe
- Dinette
This unique floorplan, the Winnebago Micro Minnie 2000TRB Travel Trailer, has so many options for you from when you hit the road! This front 32” x 74” twin bed camper can convert to a king bed or stay a twin bed so you can travel with your friend! There is a divider curtain that can give you privacy at night when traveling with your companion.
This slideless camper has a galley kitchen with everything you need! The features include a two-burner cooktop, convection microwave, and 10 CU FT. 12V Refrigerator. There is a lot of storage in the galley kitchen from the overhead cabinets and drawers but also the overhead cabinets and under the booth dinette benches. The 32” x 74” booth dinette is great to crowd around for a meal or convert to another bed for another friend to join you on your trip!
The full rear bath has a wardrobe/linen closet, medicine cabinets, 30” x 36” shower, and skylight. The spacious bathroom has a good walking room since Winnebago added a pocket door; this addition does not limit space on either side of the door when it is open. The medicine cabinet above the sink is great for storing products you need for the road!
Start your road trip in one of Winnebago’s Micro Minnie travel trailers! Towing is made easy with this compact 7' width to keep a better eye out for around your camper on the road. Each Model is built with an NXG frame and fiberglass sidewalls with Azdel Onboard composite panels for added durability, plus dual Dexter TORFLEX torsion axles for smooth towing. There are also Goodyear Wrangle tires, power stabilizer jacks, a fully walkable roof and many more exterior conveniences. The 2000TRB off-grid capabilities come from its built-in 200-watt solar panel and Winnebago all-in-one control panel helps you maintain your camper easier in the long run. The interior design has many amenities you expect to see in your own home: flush mount ceiling lights, full-overlay European-style cabinetry, and JBL premium sound interior speakers, the massive tankless water heater, and more!
These campers are ready to hit the road when you're ready to set out. Every choice Winnebago elevates your camping experience and makes great lifelong memories.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $17,128
Sale Price: $29,995
Stock# 223312
Exterior Color: POLAR WHITE
Interior Color: MODERN LUXE
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | MODERN LUXE |
| Exterior Color | POLAR WHITE |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 3976 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 235/75R15C |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 15' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 54CTM2K25T3105051 |
Micro Minnie 2000TRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


