New 2026 Winnebago Micro Minnie 1800BH Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Winnebago Micro Minnie travel trailer 1800BH highlights:
- Full-Size Bed
- Bunk Beds
- Slideless Camper
- Power Awning
- Wireless Cell Phone Charger
- Pack-N-Play Door
Load your family up in a Micro Minnie 1800BH travel trailer! The front east-to-west 54” x 74” Full Size Bed for you and your spouse and rear corner bunks for your kids! This compact camper has a 32” x 74” Dinette that adds another spot for a friend to sleep brought along for the trip!
This compact camper’s galley kitchen has what you need to prepare your next meal on the road! This kitchen features two burner stove top, microwave, stainless steel single basin sink, and 10 CU FT. 12V Refrigerator. The 10 CU FT Fridge is standard in all Winnebago floorplans compared to other manufacturers who put in the smaller cubic feet fridges. Next to the booth dinette is a small pantry where you can stash popcorn or cereal for the road! There is always tons of storage space that Winnebago designs in their campers.
The rear corner 28” x 72” bunk beds are great for the kiddos but come with a great feature called the Pack-N-Play Door from the outside you can store equipment under when you are traveling! There is a rear private bathroom next to the bunk beds that have a 24” x 36” shower with sky light installed. This shower has a unique feature of a fold down sink for you to use after going to the restroom!
Start out on your boundless journey in one of these Winnebago Micro Minnie travel trailers! Towing is made simple with the 7' width to keep your Micro Minnie 1800BH in your rear-view mirror. You will not only enjoy the entertainment found indoors with a Smart TV, a JBL premium sound system and Aura Cube high performance mechless media center, but outdoors you will also enjoy the JBL premium speakers and a power awning with LED lighting. Each model also comes with flexible exterior storage to make packing quick and easy, a 200-watt solar panel for off-grid camping, and Dexter TORFLEX torsion stub axles for smooth towing! These campers are ready to hit the road when you're ready to set out. Every choice Winnebago elevates your camping experience and makes great lifelong memories.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $13,412
Sale Price: $29,995
Stock# 219254
Exterior Color: WHITE
Interior Color: MODERN LUXE
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | MODERN LUXE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 374 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 3821 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2J29T3103692 |
Micro Minnie 1800BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


