New 2026 Winnebago Access 27BH Travel Trailer
Winnebago Access travel trailer 27BH highlights:
- Large Slide Out
- Double-Size Bunks
- Exterior Refrigerator
- Fireplace
- Exterior Baggage Door
Space and comfort go hand-in-hand in this travel trailer! Once you've unloaded the exterior baggage door, you can put out the 19' power awning with LED lighting, grab a cold drink from the outdoor refrigerator and relax in your camp chairs! Head inside to make lunch on the three-burner cooktop and dine around the U-shaped dinette within the large slide out. There is also a tri-fold sofa across from the Smart TV and fireplace for cozy evenings indoors. Double-size bunk beds will provide more sleeping space for guests, and the adjacent full bath will allow everyone to freshen up daily!
With any Winnebago Access travel trailer you will find thoughtful, clean, and contemporary designs filled with premium features that all have come to expect on any Winnebago towable. There are single and tandem axle models available, each with superior storage, durable construction, and spacious interiors. Each model features an NXG engineered frame, a one-piece TPO roof membrane, and durable sidewall metal, providing a long-lasting RV. The functional galley kitchen will make time at the campground easier than ever, and the stylish roller shades will provide privacy and shade when you need it!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $13,000
Sale Price: $39,995
Stock# WB154
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 968 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 7292 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 19' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 54CTA1X23T7101682 |
Access 27BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


