New 2026 Winnebago Access 24RB Travel Trailer
At Fun Town RV, we do more for our customers. Our RVs come loaded with upgrades you won’t find at other dealerships—and at a lower price. We’re committed to making sure you get the most value for your money, every time.
Winnebago Access travel trailer 24RB highlights:
- Olympic Queen Bed
- Full Rear Bath
- Theater Seating
- 10 cu. ft. 12-volt refrigerator
This practically designed 2026 Access 24RB has what you need to stay comfortable all year long. This rear bath couple’s coach with a spacious 30” x 36” Shower Space, linen closet, medicine cabinet, and more!
You have plenty of room to spread out in this camper after a long day out on your Tri-Fold Sofa with pull down middle armrest and drink holder to stay comfy and cozy while watching the big game. The 24RB is a single slide camper which allows so much walking space in the camper that you set up board games on the floor with all your friends at the RV Park.
The 68” x 38” Booth Dinette is great to gather around or add another sleeping spot by converting it into a bed. The Booth Dinette has great storage below to stash small tubs of dry goods or extra supplies you think you would need. The modern galley kitchen has what you need to make the best meal on the road. The amenities include single undermounted stainless steel basin, three burner stove top, microwave, and 10 CU FT 12V Fridge. Next to the sink is an alcove with an outlet great for a coffee machine or a small stand mixer! There is also pantry cabinetry space below and above so you can stash cereal or other dry goods that you need for the road. The European Style Cabinetry stands out against other manufacturers with soft close drawers and cabinets that allow you to move around quietly late at night.
The main bedroom is a large front bedroom that you can easily move around. This floorplan has great storage options. You have open overhead shelving, dual wardrobe space, and under bed storage. The 66” x 80” Olympic Queen Bed is larger than your average queen bed you find in other manufacturers’ floorplans. Winnebago installed a pocket door to allow the best movement possible in all of their floorplans.
The Full Rear Bath is great! This spacious bathroom has great features that you expect to see at home. The 30” x 36” Shower is easy to clean with the shower inset installed and helps avoid leakage and future maintenance when caulking deteriorates over time. The 24RB has a skylight installed in the shower that adds extra head room. The vanity is great for traveling with a partner. The spacious counter makes keeping products out easier without worrying about crowding the sink. The cabinetry in the bathroom allows you to stash linens in open shelving under the sink or beside the shower. There’s a medicine cabinet next to the big mirror that Winnebago provided in this floorplan!
The contemporary design with premium features is what you expected from all Winnebago models. This Tandem Axle camper boasts superior storage options, durability, and spacious interior makes it stand out from all other floorplans. Each model features an NXG engineered frame, a one-piece TPO roof membrane, and durable sidewall metal makes future maintenance easy.
Winnebagos have all the residential features you expect to see at home. Their modern models are designed for functionality and comfort with a modern interior. Every choice Winnebago elevates your camping experience and makes great lifelong memories.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $12,274
Sale Price: $29,995
Stock# 223347
Exterior Color: SLATE
Interior Color: SERENITY
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | SERENITY |
| Exterior Color | SLATE |
| Hitch Weight | 782 lbs |
| GVWR | 8800 lbs |
| Dry Weight | 6592 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Olympic Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 54CTA1T28T7100999 |
Access 24RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


