New 2026 Westland RV Travelaire 90W Truck Camper
Westland RV Travelaire truck camper 90W highlights:
- Front Bed
- 6.0 Cu. Ft. Refrigerator
- Wet Bath
- 12,000 BTU Furnace
This truck camper has everything you need for a fun getaway! Prepare your best home cooked meals with the two door 6 cu. ft. refrigerator, the three-burner cooktop with oven, and the double sink for an easy clean up. You can enjoy your meals at the booth dinette then play a card game or two. After a fun day of fishing, freshen up in the wet bath with a vent to eliminate steam, and then lay down on the front RV queen bed which has night tables and bunk closets on either side. There are overhead cabinets throughout and a main closet at the foot of the bed for your storage needs!
Each one of these Westland RV Travelaire truck campers have undergone stringent inspection and testing throughout the manufacturing process! Their attention to detail and quality workmanship has earned them the QAI and U.S. D.O.T. approval and certification. Each camper features laminated construction and a smooth fiberglass exterior for lightweight durability. They are fully insulated with a furnace to keep you warm even in the cooler months and if you wish to stay cool in the warmer months then simply add the optional air conditioning. There are more features and options catered to each model so come find the one that best fits your needs!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $9,000
Sale Price: $49,975
Stock# N8678
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 7 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Dry Weight | 2380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44.5 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft 2 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | ST0198 |
Travelaire 90W Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


