New 2026 Westland RV Travelaire 83SL Truck Camper
Westland RV Travelaire truck camper 83SL highlights:
- Front Bed
- 3.0 Cu. Ft. Refrigerator
- Wet Bath
- 12,000 BTU Furnace
- Dinette Slide
Enjoy more interior space with a single slide in this truck camper! The booth dinette slide also offers a comfortable place to enjoy your meals and even transform into an extra sleeping space. The kitchen has a two-way Dometic 3 cu. ft. refrigerator to keep your perishables fresh and a three-burner cooktop to cook your meals. Underneath the step that leads to the front RV queen bed is the water tank. Freshen up each morning in the wet bath with a power vent to eliminate any unwanted steam!
Each one of these Westland RV Travelaire truck campers have undergone stringent inspection and testing throughout the manufacturing process! Their attention to detail and quality workmanship has earned them the QAI and U.S. D.O.T. approval and certification. Each camper features laminated construction and a smooth fiberglass exterior for lightweight durability. They are fully insulated with a furnace to keep you warm even in the cooler months and if you wish to stay cool in the warmer months then simply add the optional air conditioning. There are more features and options catered to each model so come find the one that best fits your needs!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 2122
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 14 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 7 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Fresh Water Capacity | 25 gals |
| Grey Water Capacity | 18 gals |
| Black Water Capacity | 14.5 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 8 ft 3 in |
| Wet Weight | 2220 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
Travelaire 83SL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


