New 2026 Westland RV Travelaire 80WS Truck Camper
Westland RV Travelaire truck camper 80WS highlights:
- Front Bed
- 3.0 Cu. Ft. Refrigerator
- Wet Bath
- 12,000 BTU Furnace
This truck camper is similar to model 80W except that it has a fiberglass shower to create a wet bath! Lay your head each night on the front RV queen bed with night tables and bunk closets on either side of it. As you step down from the bed, you will notice the sink, overhead cabinet, and three burner cooktop to prepare delicious meals. There are also two seats with a table to enjoy your meals and a 3-cu. ft. refrigerator to keep your perishables fresh.
Each one of these Westland RV Travelaire truck campers have undergone stringent inspection and testing throughout the manufacturing process! Their attention to detail and quality workmanship has earned them the QAI and U.S. D.O.T. approval and certification. Each camper features laminated construction and a smooth fiberglass exterior for lightweight durability. They are fully insulated with a furnace to keep you warm even in the cooler months and if you wish to stay cool in the warmer months then simply add the optional air conditioning. There are more features and options catered to each model so come find the one that best fits your needs!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $12,000
Sale Price: $42,975
Stock# N8685
| Sleeps | 3 |
| Length | 14 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 7 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 1760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 25 gals |
| Grey Water Capacity | 18 gals |
| Black Water Capacity | 14.5 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 8 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | ST199 |
Travelaire 80WS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


