New 2026 Westland RV Travelaire 7.6 Mid-Size Truck Camper
WELL EQUIPPED 3 SEASON CAMPER PROUDLY MADE IN ALBERTA!
Westland RV Travelaire truck camper 7.6 Mid-Size highlights:
- Front Bed
- Dometic Refrigerator
- Private Toilet
- 12,000 BTU Furnace
Load this truck camper onto your truck for a fun fishing trip! Enjoy a good night's rest on the front 50" x 80" foam mattress and store your clothes in the closets at the foot of the bed, plus there is a TV plug for your entertainment. Grab some eggs from the Dometic 3.0 cu. ft. refrigerator then fry them up on the three-burner cooktop and comfortably eat them at the bench with table. The private toilet has a closet with shelves to store your toiletries. Stay warm in the cooler months with the 12,000 BTU furnace and if you add the optional air conditioning then you can stay cool in the warmer months!
Each one of these Westland RV Travelaire truck campers have undergone stringent inspection and testing throughout the manufacturing process! Their attention to detail and quality workmanship has earned them the QAI and U.S. D.O.T. approval and certification. Each camper features laminated construction and a smooth fiberglass exterior for lightweight durability. They are fully insulated with a furnace to keep you warm even in the cooler months and if you wish to stay cool in the warmer months then simply add the optional air conditioning. There are more features and options catered to each model so come find the one that best fits your needs!
Included options:
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $5,751
Sale Price: $33,989
Stock# 0169
Interior Color: Bluestone
| Sleeps | 3 |
| Length | 13 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 6 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Interior Color | Bluestone |
| Dry Weight | 1405 lbs |
| Fresh Water Capacity | 14.5 gals |
| Black Water Capacity | 11 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | Double |
| Refrigerator Type | Dometic |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 7 ft 6 in |
| Center of Gravity Front | 27 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Awning Info | Electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 20261509 |
Travelaire 7.6 Mid-Size Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


