New 2026 Venture RV Stratus 282VFD Travel Trailer
"LET'S GO CAMPING" Find Your Away at Campers Inn RV
2026 282VFD Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$66,504
You Save: $21,535
Sale Price: $44,969
You Save: $21,535
Sale Price: $44,969
Campers Inn
Location: Jacksonville FL
Stock# 111402
Location: Jacksonville FL
Stock# 111402
Stock# 111402
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 282VFD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Dry Weight | 7290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| VIN | 4EZT33028T7110652 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


